Surf zveza Slovenije Na seji redne skupščine Surf zveze Slovenije, dne 17.10.2006, je bil na predlog sodniške komisije sprejet novi TEKMOVALNI PRAVILNIK SURF ZVEZE SLOVENIJE Pravilnik velja za vsa tekmovanja, ki se odvijajo pod okriljem Surf zveze Slovenije. Pravilnik začne veljati s 19.10.2006. Predsednik zveze: Generalni sekretar zveze: Andraž Rakušček _____________________________ Klemen Šurk Kokalj _____________________________ V Ljubljani, dne 18.10.2006 1 Splošno Namen pravilnika je postavitev pravil po katerih Surf zveza Slovenije organizira tekmovanja v surfanju. V pravilniku so zapisana osnovna pravila tekmovanja tega športa. Poleg teh pravil se, kjer ni točno navedeno, smiselno uporabljajo pravila iz drugih športov, v duhu poštenosti in športne ideje fair playa. 2 Vsebina pravilnika 2.1 PRIPRAVA NA TEKMOVANJE 2.1.1 Objava tekmovanja Trajanje in lokacijo tekmovanja mora objaviti Surf zveza Slovenije, vsaj 1 mesec pred začetkom tekmovanja. Navesti mora odprto obdobje trajanja tekmovanje in predvideno lokacijo, ter rezervno lokacijo tekmovanja. Vse informacije mora objaviti na svoji spletni strani in obvestila poslati vsem svojim članom. 2.1.2 Časovno obdobje Zaradi odvisnosti od vremenskih razmer se določi okvirno odprto časovno obdobje, v katerem se bo tekma izvedla. To obdobje lahko traja od nekaj dni do več mesecev. Ko se predvideva, da bodo vremenske razmere ugodne, je potrebno izvedbo tekmovanja potrditi najkasneje 48 ur pred začetkom tekmovanja. 2.1.3 Trajanje tekmovanja Zaradi nepredvidljivih razmer mora biti predvideno trajanje tekmovanja dolgo vsaj dva dni. Ko so razmere znotraj teh dveh dni primerne za izvedbo tekmovanja se leto lahko začne. Če se razmere tokom dneva poslabšajo, se tekmovanje lahko prekine, vendar šele, ko se konča posamezni krog. 2.1.4 Točna lokacija tekmovanja - spot Točno lokacijo tekmovanja – spot se določi na dan tekmovanja glede na razmere. Okvirno se omeji prostor v katerem poteka tekmovanje, tekmovalci ne smejo zapustiti tega območja oziroma valovi ujeti izven tega območja se ne ocenjujejo. 2.1.5 Višina valov Tekmovanje v surfanju se lahko izvede, če je višina valov vsaj 1.0 m 2.1.6 Prijava tekmovalcev in štartnina Tekmovalci se morajo na tekmovanje prijaviti najkasneje eno uro pred začetkom tekmovanja, prej pa morajo preko elektronske pošte napovedati sodelovanje. Štartnino določi organizator tekmovanja. 2.1.7 Tekmovalne katagorije Tekmuje se v dveh tekmovalnih katagorijah, moški in ženski. Tekmuje se istočasno s tem, da se moške in ženske ocenjuje ločeno, tako da sta na koncu dva zmagovalca, eden v moški in eden v ženski katagoriji. Ni omejitve pri izbiri deske s katero se tekmuje. 2.1.8 Določitev tekmovalnih skupin - heatov Število tekmovalnih skupin v krogu in število tekmovalcev v posamezni skupini se določi po naslednji lestvici glede na število tekmovalcev: Število tekmovalcev Razvrstitev tekmovalcev po skupinah Trajanje enega kroga tekmovanja 1-3 ena skupina 30 minut 4 2,2 30 minut 5 2,3 30 minut 6 3,3 30 minut 7 4,3 30 minut 8 4,4 30 minut 9 3,3,3 30 minut 10 4,3,3 30 minut 11 4,4,3 30 minut 12 4,4,4 30 minut 13 4,3,3,3 30 minut 14 4,4,3,3 30 minut 15 4,4,4,3 30 minut 16 4,4,4,4 30 minut 17 4,4,3,3,3 25 minut 18 4,4,4,3,3 25 minut 19 4,4,4,4,3 25 minut 20 4,4,4,4,4 25 minut Če je tekmovalcev več, se smiselno nadaljuje zgornji sistem. Če razmere dopuščajo, se izvedeta dva kroga tekmovanja, tako da vsak tekmovalec sodeluje v dveh tekmovalnih skupinah. 2.1.9 Žreb v tekmovalne skupine Tekmovalce se razvrsti po abecednem redu glede na njihove priimke. Vsakemu tekmovalcu se nato dodeli zaporedna številka. Zaporedoma se izžrebajo zaporedne številke tekmovalcev in se jih razvrsti v tekmovalne skupine. Žreb je javen in se ga opravi takoj po prijavi vseh tekmovalcev. Če je tekmovanje možno izvesti v dveh krogih, se pred naslednjim krogom opravi nov žreb. 2.1.10 Označevanje tekmovalcev Vsak izmed tekmovalcev, ki tekmujejo v posamezni tekmovalni skupini, mora nositi eno izmed štirih barvnih majic (npr.: črna, bela, rdeča, modra). 2.2 TEKMOVANJE 2.2.1 Tekmovalni kriterij Tekmovalec, ki bo izvedel najtežje manevre, z največjo hitrostjo, močjo in povezanostjo na najbolj kritičnih delih vala, bo nagrajen z najvišjim možnim seštevkom točk (10). 2.2.2 Potek tekmovanja Tekmuje se v tekmovalnih skupinah v katerih nastopajo 2, 3 ali 4 tekmovalci. Trajanje posameznega kroga je predvideno na 25 minut oz. 30 minut. Če je možno se tekmuje v dveh krogih. Vse vožnje v posamezni skupini se posname z video kamero in te posnetke naknadno oceni sodniška komisija. Od 0 do 10 se oceni vsaka vožnja vsakega tekmovalca. Izmed ocenjenih valov se za končno vsoto upoštevata dva najbolje ocenjena valova. 2.2.3 Začetek in konec tekmovalne skupine - heata Za označevanje začetka in konca tekmovalne skupine se uporablja zvočna signalizacija (troblja, piščalka, ozvočenje...). Začetek in konec se označi z dvemi signali, pet minut pred koncem pa se označi z enim signalom. 2.2.4 Vstop tekmovalcev v vodo Tekmovalci se lahko v vodo odpravijo 5 minut pred začetkom svoje tekmovalne skupine, vendar pri tem ne smejo ovirati tekmovalcev, ki takrat tekmujejo. 2.2.5 Pravila tekmovanja v vodi Če je na enem peaku več tekmovalcev ima prednost tisti, ki je najbližje peaku. Tekmovalec, ki ima prednost to izgubi, ko zavesla na val z namenom, da bi ga ujel. Tako prednost izgubi tudi v primeru, ko se premisli in ne gre na val. Tekmovalec, ki je izgubil prednost se mora potem postaviti najbolj stran od peaka, na konec vrste. Če tekmovalec, ki ima prednost ne gre na val, lahko val ujamejo ostali tekmovalci. Če se peak prestavi ima prednost tisti, ki je takrat v najbolj ugodni poziciji, torej najbližje peaku. Prepovedano je oviranje tekmovalca, ki lovi val (veslanje tesno ob njemu, zapiranje poti ipd…). 2.2.6 Kaznovanje neupoštevanja pravil Neupoštevanje pravila prednosti in drop-in se postopoma kaznuje: - prvič s črtanjem najboljšega vala - drugič s črtanjem drugega najboljšega vala - tretjič z diskvalifikacijo Kaznovanje tekmovalca se izvede naknadno, na seji sodnikov med ocenjevanjem voženj. Odločitev se sprejme na podlagi glasovanja, ko je za kazen večina sodnikov. 2.3 SOJENJE 2.3.1 Sodniki tekmovanja Za izvedbo tekmovanja so potrebni trije sodniki tekmovanja, ki jih za vsako tekmovanje posebaj določi sodniška komisija pri Surf zvezi Slovenije. 2.3.2 Sodniška komisija tekmovanja Sodniki tvorijo sodniško komisijo tekmovanja in izmed sebe izvolijo predsednika. Sodniška komisija skrbi za dosledno izvajanje tekmovanja v skladu s tem pravilnikom. Vse morebitne kršitve obravnava in odločitve sprejme soglasno. Predsednik sodniške komisije je odgovoren za njeno delovanje. 2.3.3 Sodniki ocenjevanja Za izvedbo ocenjevanja tekmovanja je potrebnih najmanj pet sodnikov ocenjevanja. Za sodnike ocenjevanja lahko kandidirajo samo tekmovalci tekmovanja. Sodniki ocenjevanja sestavljajo ocenjevalno komisijo tekmovanja. 2.3.4 Ocenjevalna komisija tekmovanja Seja ocenjevalne komisije tekmovanja mora biti v roku 48 ur po zaključku tekmovanja. Komisija je sklepčna, če se je udeleži vsaj 5 sodnikov ocenjevanja. 2.3.5 Potek ocenjevanja tekmovalcev Na seji ocenjevalne komisije tekmovanja se najprej ogleda vse posnetke voženj tekmovanja, da sodniki dobijo splošen vtis in lahko na podlagi tega določijo svoj subjektivni kriterij. Nato se predvaja posamezna vožnja in vsak sodnik na sodniški obrazec vpiše ocene posameznega manevra in splošno oceno vožnje. Sodnik ne more ocenjevati svoje vožnje. Skupna ocena vožnje posameznega sodnika je vsota sestavljena iz najboljše ocene manevra in splošne ocene vožnje. Skupna ocena posamezne vožnje je povprečna ocena vseh sodnikov, s tem da se pred izračunom povprečja izbrišeta najvišja in najnižja ocena sodnika. Povprečno oceno se zaokroži na dve decimalki natančno. Na koncu ocenjevanja sodnik podpiše in odda obrazec. 2.3.6 Ocenjevalni kriteriji Pri ocenjevanju se upošteva tekmovalni kriterij, ki se glasi: “Tekmovalec, ki bo izvedel najtežje manevre, z največjo hitrostjo, močjo in povezanostjo na najbolj kritičnih delih vala, bo nagrajen z najvišjim možnim seštevkom točk (10).” Posamezen manever in splošni vtis vožnje se oceni z določenim številom točk, na 0.1 natančno. Meje znotraj katerih se lahko oceni posamezen manever so podane v spodnji tabeli. Manever Možno število točk Štart – Take off od 0.0 do 1.0 Spodnji zavoj – Bottom turn od 1.0 do 3.0 Zgornji zavoj – Top turn od 2.0 do 4.0 Floater od 2.0 do 4.0 Cut Back od 1.5 do 4.0 Skok – Air od 3.5 do 5.0 Tuba – Tube od 3.0 do 5.0 Splošni vtis vožnje od 0.0 do 5.0 Za ocenjevanje splošnega vtisa vožnje, se poleg tekmovalnega kriterija upošteva še: - izbira vala - dolžina vožnje - skupna hitrost, moč, povezanost med vožnjo - število izvedenih manevrov na valu 2.3.7 Sodniški obrazec Vsak sodnik dobi svoje sodniške obrazce, ki jih po končanem ocenjevanju podpisane odda. Kakršnokoli popravljanje in spreminjanje rezulatov je nedovoljeno. V takem primeru se obrazec pri računanju povprečne ocene vožnje ne upošteva. Na spodnji sliki je primer izpolnjenega sodniškega obrazca. 3 Dodatno 3.1.1 Organizacija tekmovanja Sodniki tekmovanja morajo paziti, da se upoštevajo mednarodna pravila surfanja (prednost na valu, umikanje po odpeljanem valu…itd.). Tekmovanje mora biti organizirano tako, da ostali surferji, ki niso prijavljeni kot tekmovalci ne motijo poteka tekmovanja. Potrebna oprema za izvedbo tekmovanja je naslednja: vsaj 4 video kamere, naprava za zvočno signalizacijo (troblja, piščalka, ozvočenje), štoparica, dva komplteta po 4 lycre različnih barv za tekmovalce, miza, papir itd za zapisnik in evidence, okrepčilo za tekmovalce. 3.1.2 Pritožbe Tekmovalec se lahko, če so bile kršene določbe tega pravilnika, pritoži v roku dveh dni. Pritožbo mora nasloviti na sodniško komisijo pri Surf zvezi Slovenije. Komisija obravnava pritožbo in mora odgovoriti v roku treh dni. 3.1.3 Doping Za vsa tekmovanja, ki jih organizira Surf zveza Slovenije velja dopinški pravilnik Surf zveze Slovenije. 3.1.4 Veljavnost pravilnika Ta pravilnik stopi v veljavo z 19.10.2006 in velja do sprejetja noveg. ?? ?? ?? ?? 5