Bali

Bali
February 10, 2006 Andraž Rakušček

Po neskoncnih 16 urah letenja iz Frankfurta sva z Nino priletela na Bali. Seveda nama je taksist, ki naju je hotel nategniti, takoj iznicil iluzijo o rajskem otoku in naju postavil na trdna tla. Par minut predaha in takoj v akcijo precekirat zadevo.

Bali

Bali je produkt zavestne tuje nalozbe in domacih iznajdljivosti, ki niso vedno najbolj posrecene. Vse se je zacelo, davnega leta 1920, ko je en model prvic srfal beachbreak Kute. Kmalu so ga zaceli posnemati drugi, predvsem Avstralci, takrat je bil to res raj. Same palme, majhne vasi, neskoncno dolge plaze, valovi, valovi… Surferji so imeli ta kraj za nekako zatocisce pred prenaguzvanimi plazami doma in so hodili sem na hipijevske-surfarije tam okoli leta 1960. Tam kjer so surferji so kmalu tudi dobre bejbe, tam kjer so pa dobre bejbe se pa takoj zacnejo slinit zguzvani fosili z veliko denarja. Tem pa ni vec vsec bambusova koca, prasne ceste, domaca hrana in zato zgradijo hotel in posledica je kmalu masovni turizem. To je zdaj Bali. Kjer so bile palme so zdaj betonski bloki, kjer so bila prej polja riza, je zdaj mednarodno letalisce, vse je asfaltirano in tam kjer so bili valovi so se vedno valovi…owruide!!! In to kaksni.

Valovi?

Na Baliju imas vse od najmanjsih beachbreakov (mivkalom) za zacetnike do 3m reefov za izkusene surferje samo. Valovi prihajajo iz Indijskega oceana, kar pomeni da je izpostavljena juzna obala, kjer se nahajajo najboljsi breaki(lomi). Takoj ko pristanes lahko vidis dva reefbreaka (cerlom), ki se imenujeta Airport Lefts in Airport Rights. Potem prides v Kuto, najbolj turisticno mesto in zibelko surfanja na Baliju. Pred samim mestom je veliko beachbreakov in se Kuta Reef. Najbolj znani breaki so na Bukit Peninsuli, polotoku jugo-zahodno od Kute, kjer bos nasu vse od Dreamlanda, Padang-Padanga do najslavnejsega Ulu Watu. Skratka pogoji so enkratni, valovi skoraj konstantni, najvec jih je od junija do septembra.

Surf

Toplo priporocam lasten surf. Vecina letalskih prevoznikov ga prepelje brezplacno in dokaj previdno, ampak vseeno je vreca z vsaj 1 cm podlage nepogresljiv element. Na Baliju so surfi za kupit dragi (uvoz iz Avstralije), za najet poceni vendar slabi (obtolceni, pena je zmehcana, zastareli modeli). Za tiste, ki jih boste najeli nekaj podatkov: – ne si jih sposojat na plazi, ker so slabsi in drazji – sposojajte si jih na Poppies gang II, Kuta (to je ulica kjer je veliko izposojevalnic) – cena je 2-3 DM na dan (odvisno za koliko dni si ga sposodite) Drugega razen surfa in kopalk ne potrebujete, razen ce greste na reef, kjer je obvezna celada, cevlji in tanek wetsuit, ki varuje pred praskami. Obvezna je tudi prva pomoc z raznimi zaubami za bubuje.

Dostop

Do vecine spotov se pripeljete in nato se malo pesacite (kaka vreca za surf s pasom za cez ramo prav pride). Prevoz je poceni, kar pomeni okoli 10 DM za najem avtomobila. Voznjo na motorju s surfom v roki odsvetujem (nasty accidences). Do drugih spotov se morate peljati s colnom. Pozanimajte se v lokalu Tube”s(Poppies Gang II), kdaj se gre in kje je zbor za posamezen spot, ce pa to ni kul pol pa se vedno obstaja pedlanje…

Zaključek

Cene so nizke, ljudje so prijazni in te vsi hocejo olajsat za cim vec denarja. Vse ostale informacije so v Lonely Planetu, glede surfanja pa lahko postavite vprasanja na tablo ali nas email in odgovor bo zadovoljevajoč.

Surferji: Nina, Cerjak in FahroČas: 7.8.-29.9.1998Temperatura vode: 30 C

Comments (0)

Leave a reply